Respuesta :

Hello there! I can help you with this question! So, the cost of the phone before tax is $280. To find the tax, we must multiply 280 by 12% (0.12). When you do 280 * 0.12, your product should be 33.6. The tax payable on this mobile phone is $33.60.

The tax payable on this mobile phone is $33.60.

Using this formula

Tax payable=Sales tax × Pre tax cost

Where:

Sales tax =12%

Pre tax cost=$280

Let plug in the formula

Tax payable=12%×$280

Tax payable=$33.60

Inconclusion  the tax payable on this mobile phone is $33.60.

Learn more here:

https://brainly.com/question/17166769

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico