From the question,
Density =1.00g/ml
mass =?
volume = 1.000 gallons.
1 gallon of water = 3.785litre
D = M/v
D is Density
m is mass
v is volume.
Mass= Volume × Density
convert the volume to mililitre
1 litre = 1000ml
3.785 × 1000 = 3785 mililitres.
Therefore, mass = 3785 ×1
mass= 3785g
Density is the ratio of mass of a substance to it's volume.
it is Mass÷volume.
Therefore, mass is 3785g.
Learn more on Density from the link below.
https://brainly.com/question/406690