Teghan1032 Teghan1032
  • 26-09-2017
  • Mathematics
contestada

16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound

Respuesta :

Lovewinner
Lovewinner Lovewinner
  • 26-09-2017
$.89 per pound is the answer
Answer Link
ZTayla
ZTayla ZTayla
  • 26-09-2017
The answer would be $0.89,
$14.24 divided by 16
Answer Link

Otras preguntas

Michael bikes 36 miles last week and 38.4 miles this week. What is the average distance he bikes? Give your answer with the appropriate precision. a. 36 mi b.
Roy drives a sedan that gets mileage of 30 miles per gallon. If fuel consumption is represented by g and mileage by m, which function represents the relationshi
what is 59.83 million in standard notation?
Beth walks 2 blocks in 15 minutes. How many blocks would Beth walk if she walked at the same rate for an hour? Explain your reasoning.
378 times 6 using place value with regrouping explain how know when to regroup
what's the GCF of 24 and 56
Explain why using either compatible numbers or rounding as a method for estimation would be the same for 32×695?
Find the circumference and area of a circle that has a radius of x+1
How many times can 8 go into 53
describe what takes place during cellular respiration in complex organisms
ACCESS MORE