bheron0530 bheron0530
  • 26-09-2017
  • Mathematics
contestada

Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.

Respuesta :

123brandyslushowv1fa
123brandyslushowv1fa 123brandyslushowv1fa
  • 26-09-2017
First, multiply 14 by 14 and then you can divide 25.90 by that number and that will be your answer
Answer Link
eudora eudora
  • 20-06-2019

Answer:

The unit price is $1.85

Step-by-step explanation:

Janae bought a roll of wallpaper that cost = $25.90

Each roll is of = 14 square feet

Cost per square feet = [tex]\frac{25.90}{14}[/tex] = $1.85

The unit price is $1.85

Answer Link

Otras preguntas

I from PhilippinesI ended up in canada because the plane I was on broke downjust kidding can you do this [tex]\huge\color{white}\colorbox{black}{I'm cute}[/tex]
Timeline of triangle shirtwaist factory
An approach to the SDLC that plans the project in advance and then progresses according to the plan is called what
square pyramid has _______ spaces​
How was Russian nationalism and identity challenged by historical events?
If you delete search results, you will a. clear the history on the computer. b. delete files from our computer. c. modify the results. d. be unable to search ag
A train starts at rest and ends up with 1500 J of kinetic energy. How much work was done on the train?
elect the correct statement regarding the lungs. Select one: a. The left lung is larger than the right lung. b. Only the right lung has a hilum. c. The left lun
When c=-7, evaluate 4(9/4+5/7c)
What’s the correct answer for this ?