KMA1
KMA1 KMA1
  • 27-07-2015
  • Mathematics
contestada

Katherine goes to the deli to buy some turkey. Turkey cost $5.28 per pound. Katherine needs to buy 3 1/4 pounds of turkey. How much does Katherine's purchase cost?

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 27-07-2015
5.28 dollars per pound multiplied by 3.25 pounds is a total of 3.25*5.28=$17.16.

Answer Link

Otras preguntas

What are three types of tissue that make up the heart
plz help me 20 points
What is the axis of symmetry and vertex given the equation, y=2x^2-12x+21
Algebra 2 help! What are the x and y intercepts of the equation? Round the answers to the nearest hundredth. y = log(12x + 7) - 3
Julie buys 2kg of apples and 7 kg of pears for £12.70. The pears cost £1.30 per kilogram. What is the price per kilogram of the apples?
divide. simplify your answer (2x^4-6x^3+4x^2-3x)*(2x)
What does king Creon decree
Please explain in full sentence for full credit
what does bob ewell's confrontation with atticus foreshadow?(from TKAM)
How would you do this problem? (7+√6)(7+√6) BEST ANSWER GETS BRANLIEST AND 99 POINTS