Respuesta :
$12.80 is your answer.. see all you needed to do was divide $2.40 by three.. as that is one oz you would only then multiply by twelve for your answer.
Answer:
A. $12.80
Step-by-step explanation:
First, we must note the important parts of this problem.
3 ounces cost $2.40.
16 ounces = 1 pound
How much does 16 ounces cost?
Next, we must find the unit price. We can do this by dividing 2.4 by 3. We know that 3 ounces cost $2.40, so we want to know what each 1 ounce costs.
2.40/3 = 0.80
Each ounce costs $0.80
Now, we know the unit price is $0.80
What information do we have now that we can use to finish the problem?
16 ounces = 1 pound
1 ounce = $0.80
We want to find out what 16 ounces cost.
16 * 0.80 will give us our answer.
16 * 0.80 = 12.80
16 ounces cost $12.80. If 16 ounces = a pound, then we can deduce that one pound of cinnamon will cost $12.80.