Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

$12.80
$31.20
$38.40
$115.20

Respuesta :

$12.80 is your answer.. see all you needed to do was divide $2.40 by three.. as that is one oz you would only then multiply by twelve for your answer.

Answer:

A. $12.80

Step-by-step explanation:

First, we must note the important parts of this problem.

3 ounces cost $2.40.

16 ounces = 1 pound

How much does 16 ounces cost?

Next, we must find the unit price. We can do this by dividing 2.4 by 3. We know that 3 ounces cost $2.40, so we want to know what each 1 ounce costs.

2.40/3  = 0.80

Each ounce costs $0.80

Now, we know the unit price is $0.80

What information do we have now that we can use to finish the problem?

16 ounces = 1 pound

1 ounce = $0.80

We want to find out what 16 ounces cost.

16 * 0.80 will give us our answer.

16 * 0.80 = 12.80

16 ounces cost $12.80. If 16 ounces = a pound, then we can deduce that one pound of cinnamon will cost $12.80.

ACCESS MORE