charleshiggin2006
charleshiggin2006 charleshiggin2006
  • 29-04-2024
  • Mathematics
contestada

30. I have 5 apples and I paid $2.00. How much was each apple?
a. $.04
b. $.10
c. $.25
d. $.40

Respuesta :

georgepahno georgepahno
  • 29-04-2024

Answer:

$2.00/5 apples = 40¢/apple

The correct answer is D.

Answer Link

Otras preguntas

can anyone pls tell me what any of these notes say? :)
Find the frequency of the 4th harmonic waves on a violin string that is 48.0cm long with a mass of 0.300 gramsand is under a tension of 4.00N. ​
What is the surface area of this cylinder? Use 3.14 and round your answer to the nearest hundredth. 3 in 4 in square inches
Iraq hoped to gain allies when it invaded which other nation ?
What is the volume of the prism? ft3 5.6 cm cm 9 cm 7.8 cm
Mr Schmidt would like to plan for retirement
If tom has 5 apples, and Mary takes 3 apples. How many apples does Tom have?
A football team has P points. P = 3W + D W is the number of wins D is the number of draws If a team has 53 points from 33 games, with 11 draws, how many games d
A bag contains 3 white marbles, 2 black marbles, and 5 red marbles. Find the probability of picking a red marble
Pls answer asappppp help me
ACCESS MORE