Respuesta :

Answer:  5.25 dollars

Explanation

We want the "5 pounds" to become "1 pound".

Divide both given numbers by 5 to achieve this goal.

  • 5/5 = 1
  • 26.25/5 = 5.25

Therefore the cost is 5.25 dollars per pound. We consider this the unit rate.

ACCESS MORE