Apples cost $2 per pound for first 10 pounds at David's orchard. Each additional pound cost $1 per pound. At Pamela's orchard, there is a $10 entry fee and the first 10 lb cost $1.50 per pound and $.75 per pound thereafter. How many pounds with they be equal?

Respuesta :

Here's how to solve this problem:
1. Set up equations for the cost at each orchard:
* David's Orchard:
* Cost = $2/pound * pounds (if pounds <= 10)
* Cost = $20 + $1/pound * (pounds - 10) (if pounds > 10)
* Pamela's Orchard:
* Cost = $10 + $1.50/pound * pounds (if pounds <= 10)
* Cost = $10 + $15 + $0.75/pound * (pounds - 10) (if pounds > 10)
2. Find where the costs are equal:
Since both orchards have different pricing for the first 10 pounds, we'll need to focus on the cost when buying more than 10 pounds.
* Set the equations for cost after 10 pounds equal to each other:
$20 + $1/pound * (pounds - 10) = $10 + $15 + $0.75/pound * (pounds - 10)
3. Solve for the number of 'pounds':
* Simplify the equation: $10 = $0.25/pound * (pounds - 10)
* Multiply both sides by 4: 40 = pounds - 10
* Add 10 to both sides: 50 = pounds
Answer: The costs will be equal when buying 50 pounds of apples.

at 30 pounds, the costs are equal at David's and Pamela's orchards.Answer:

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE