sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Claire had 3 packs of clay....she Divided the clay into equal portions for the students in her art class.  Each portion was 1/2 of a pack of clay. write a expre
Russia is so large that it A. spans two continents B. borders eight other countries C. spans 24 time zones D. has more than 1000 ocean ports
Graph the system of ineqalities y<2x+2y>-x-1
Russia is so large that it A. spans two continents B. borders eight other countries C. spans 24 time zones D. has more than 1000 ocean ports
whats the slope of y=4x+6
Milk production a. is negatively regulated by prolactin. b. is positively regulated by prolactin. c. is positively regulated by milk-producing factor. d. is an
Why do Scientists find it hard to trace the origin of fungi?
The proteins around which human DNA is wound are (A) cyclins. (B) cyclin-dependent kinases. (C) histones. (D) heat-shock proteins. (E) G proteins.
As a wave moves through a medium, particles are displaced and
Give the values of a, b, and c needed to write the equation's general form. 1/4x^2 + 5 = 0