Answer:
a) If 4.4 mol of MnO₂ react, 17.6 mol of HCl are needed to react.
b) If 4.4 mol of HCl react, 1.1 mol of MnO₂ are needed to react.
c) If 4.4 mol of HCl react, 2.2 mol of Cl₂ can be produced.
d) If 2.8 mol of MnO₂ react, 5.6 mol of H₂O can be produced.
Explanation:
MnO₂ + 4HCl → MnCl₂ + 2Cl₂ + 2H₂O
Given:
- 1 mole of MnO₂ reacts with 4 moles of HCl
- 1 mole of MnO₂ produces 2 moles of Cl₂ and 2 moles of H₂O
Solution:
a) If 4.4 mol of MnO₂ react, how many moles of HCl are needed to react?
From the equation, we know that 1 mole of MnO₂ requires 4 moles of HCl.
Therefore, 4.4 mol of MnO₂ will require 4.4 × 4 = 17.6 mol of HCl.
b) If 4.4 mol of HCl react, how many moles of MnO₂ are needed to react?
From the equation, we know that 4 moles of HCl react with 1 mole of MnO₂.
Therefore, 4.4 mol of HCl will require 4.4 ÷ 4 = 1.1 mol of MnO₂.
c) If 4.4 mol of HCl react, how many moles of Cl₂ can be produced?
From the equation, we know that 4 moles of HCl produce 2 moles of Cl₂.
Therefore, 4.4 mol of HCl will produce (4.4 ÷ 4) × 2 = 2.2 mol of Cl₂.
d) If 2.8 mol of MnO₂ react, how many moles of H₂O can be produced?
From the equation, we know that 1 mole of MnO₂ produces 2 moles of H₂O.
Therefore, 2.8 mol of MnO₂ will produce 2.8 × 2 = 5.6 mol of H₂O.