Respuesta :
Answer :
- 40 cm
Explanation :
let the side of each square be x
- area of square = side^2
- area of 6 squares = 6*side^2
- 6*side^2 = 9576 cm^2
- side^2 = 9576/6 cm^2
- side = √(1596 cm^2)
- side = 40 cm
thus,the measure of the side of each square is approximately 40 cm .
Answer:
40 cm
Step-by-step explanation:
To find an estimate for the length of one side of each square, we need to divide the total area of the shape by the number of squares it's made of.
Given that there are 6 identical squares forming the shape and the total area is 9576 cm², we divide the total area by the number of squares to get an estimate for the area of one square.
[tex] \textsf{Area of one square} = \dfrac{9576 \, \textsf{cm}^2}{6} [/tex]
[tex] \textsf{Area of one square} = 1596 \, \textsf{cm}^2 [/tex]
Now, to find the length of one side of each square, we take the square root of the area of one square.
[tex] \textsf{Length of one side} = \sqrt{1596} [/tex]
Using a calculator, we find:
[tex] \textsf{Length of one side} \approx 39.949968710876[/tex]
[tex] \textsf{Length of one side} \approx 40 \, \textsf{cm (in nearest whole number)} [/tex]
So, an estimate for the length of one side of each square is [tex] 40 \, \textsf{cm} [/tex].