Answer:
23.87
Step-by-step explanation:
given that,
circumference(c)=150m
radius(r)=?
The circumference of a circle is given by 2πr
C=2πr
150=2πr
diving through by 2π
150/2π =r
simplifying gives,
23.8732= r
therefore the answer is 23.87 ( to the nearest tenth)