Answer:
(a) 7.6 Miles
Step-by-step explanation:
You want the distance from Station B to a fire spotted at a bearing 320°, if it is 15 mi east of Station A, where the bearing to the fire is 60°.
The triangle with vertices A, B, F has internal angle A = 90° -60° = 30°, internal angle B = 320° -270° = 50°, and internal angle F = 180° -(30° +50°) = 100°.
Side AB is given as 15 miles.
The law of sines tells you the relationship between sides and angles is ...
a/sin(A) = f/sin(F)
a = f·sin(A)/sin(F) = (15 mi)·sin(30°)/sin(100°) ≈ 7.6 mi
The distance from Station B to the fire is about 7.6 miles.
__
Additional comment
Bearing angles are measured CW from north. Station B is at a bearing of 90° from Station A, and Station A is at a bearing of 270° from Station B. The triangle's internal angles are the (positive) difference between the direction to the fire and the direction to the other station.
We consider the triangle joining stations A, B and the Fire to be triangle ABF. Side f is AB, opposite vertex F.