A cat pushes a ball from a 7.00 m high window, giving it a horizontal velocity of 0.20 m/s. how far from the base of the building does the ball land? (assume no air resistance and that ay= g = 9.81 m/s2.)
Formulas are: h = g t² / 2 x = v x * t 7 m = 9.81 m/s² * t² / 2 t² = 14 : 9.81 t² = 1.427 t = √1.427 = 1.19 s x = 0.2 m/s * 1.19 s x = 0.24 m Answer: The ball lands 0.24 m from the base of the building.