turanajeiwanz turanajeiwanz
  • 18-03-2024
  • Mathematics
contestada

A packet of imported lollies cost K28.40. If the packet contains 8 lollies, what is the cost of 1 lolly? (1 mark)​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-03-2024

Answer:

The cost of 1 lolly is 3.55

Step-by-step explanation:

To determine the cost per lolly, take the total cost and divide by the number of lollies per packet.

28.40 / 8 =3.55

The cost of 1 lolly is 3.55

Answer Link

Otras preguntas

Write a series of sentences that use the words/phrases trade, trade route, trade network, and cultural diffusion and explains how the terms are connected to one
Please help me and give me a detailed answer thank u!
Which value of n makes the equation true? 6n - 2[4n + 7) + 4 = -2
Which of the following rises due to increased education for women?
The Mesopotamians were because they worshipped more than one god. The Sumerian city-states were a theocracy because the priests were in charge of the . Temples
Select all the transformations that would carry rectangle MATH onto itself. Aa reflection across z=-1 B a reflection across y=-1 C reflection across the x-ax
How do we know that the nucleus is there and that it has a (+) charge?
La casa de mi papá es grande, blanca, y bonita. 1. There are two nouns in the sentence in Spanish above. Which are they?
10 + 4a = a -23 i need to solve for a please help
Here's a lot of points God-bless ​