AJboo23
AJboo23 AJboo23
  • 31-08-2017
  • Mathematics
contestada

Josiah paid $19.75 for 2.5 pounds of coffee beans. What was the cost of the beans per pounds?

Relax

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 31-08-2017
19.75 / 2.5 = 7.90 per lb
Answer Link
dpokharnaotzjgn
dpokharnaotzjgn dpokharnaotzjgn
  • 31-08-2017
To do this, use proportions. You get:

[tex] \frac{19.75}{2.5} = \frac{x}{1} [/tex]

So all you have to do is divide 19.75 by 2.5 and you get $7.90

Answer Link

Otras preguntas

Write (9+6/)-(1+3/) as a complex number in standard form
During a period of 45 days, Delynn played soccer on 3/5 of the days. On how many days did she play soccer?
Did I do this problem correctly??
A $55 gild ring costs $58.85 after sales tax is figured in. What is the sales tax percentage?
Which of the follwing sentences is an example of a writer's use of faulty parallelism? 1) My Favortie foods are curry, girlled vegetables, and buying fried chic
the measure of each angles
A valuable asset pledged to a lender as security for a loan is called: A.net worth. B.collateral. C.wealth. D.capital.
what are the primary curvatures of the spine and how are they shaped?
3x +15 = 2x + 10 + x + 5
21 is 35% of what number ​