Respuesta :
she would earn $63.00 because you have to divide 36/4 and then multiply that by 7.
Answer:
Caroline expect to earn is $63 .
Step-by-step explanation:
As given
Caroline works in Shelley’s store.
She earns $36 for a 4-hour shift.
Thus
[tex]Caroline\ earns\ for\ one\ hour\ shift = \frac{Total\ hour\ of\ earning}{Number\ of\ hour}[/tex]
[tex]Caroline\ earns\ for\ one\ hour\ shift = \frac{36}{4}[/tex]
Caroline earns for one hour shift = $ 9
As given
If Caroline works for 7 hours .
Thus
Caroline earns from work = Caroline earns for one hour shift × Number of hour .
= 9 × 7
= $ 63
Therefore the Caroline expect to earn is $63 .