Respuesta :
Answer: 1494 x 10^8 meter.
In this case, you are given the time( 8.3 min) and the speed of light (3x10^8 m/s). Then to find the distance from the sun to earth you need to multiply the time with the speed. Be careful because the time is in minutes, so you need to convert it into second first. The equation would be:
Distance = speed x time
Distance = 3x10^8 m/s x 8.3 minutes x 60 second/minutes= 1494 x 10^8 meter.
In this case, you are given the time( 8.3 min) and the speed of light (3x10^8 m/s). Then to find the distance from the sun to earth you need to multiply the time with the speed. Be careful because the time is in minutes, so you need to convert it into second first. The equation would be:
Distance = speed x time
Distance = 3x10^8 m/s x 8.3 minutes x 60 second/minutes= 1494 x 10^8 meter.