Acceleration is the change in velocity divided by time.
We can find acceleration a, by the following formula
a=v-u/t
where,
v is the final velocity (in this question v=8.0 m/s)
u is the initial velocity (since the hamster starts from rest, u=0)
t is the time taken (i,e 3.0 second)
now by applying the formula we have,
a = 8.0 - 0 / 3
= 8 / 3
= 2.65 m/s²
The acceleration is 2.65 meters per second squared