Respuesta :

LNO
acceleration a=3m/s^2
time t= 4.1seconds
Final velocity V= 55km/h
initial velocity U= ?
First convert V to m/s
36km/h=10m/s
55km/h= 55*10/36=15.28m/s
Using the formula V= U+at
U= V-at
U= 15.28-3*4.1=15.28-12.3=2.98m/s
Initial velocity U= 2.98m/s or 10.73km/h (Using the conversion rate 36km/h=10m/s)
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico