alex337
alex337 alex337
  • 30-08-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 pounds of candy cost $20.25 how much would 1 pound of candy cost

Respuesta :

derioid2345 derioid2345
  • 30-08-2017
in order to find out how much 1 pound of candy cost you need to first divide 
3 3/4 by 20.25
Answer Link
SupaTerrible
SupaTerrible SupaTerrible
  • 30-08-2017
$5.40 because if you divide 20.25 by 3.75 (the .75 is 3/4ths decimal) it gets you to 5.4 which is then turned into $5.40.
Answer Link

Otras preguntas

Malika charges $7.20 per hour for babysitting.she babysits 4 hours each week.she spends $10 per week and puts the rest of her earnings in a saving account.after
any notable feature of an organism is called
the unit cm3 is used to express .?
what led to the creation of complex societies
How many moles of water, H2O, contain 2.0×1022 molecules of water?
en la oracion El pinguino grande cuids a su polluelo cual es el sujeto el adjetivo y el sustantivo
Akkad's territory encompassed most of the Fertile Crescent. a. Yes b. No
What is the value of a2 + 3b ÷ c - 2d when a = 3, b = 8, c = 2, and d = 5 a. 8 b. 12 c. 10 d. 11
Solve 3x-1=10 A) 3 B) 11/3 C) 3/11
True or false? The movement of matter cannot occur without energy transfer.
ACCESS MORE