You earn $420 per week. You pay social security taxes of 7.65%, federal taxes of 22%, and state taxes of 5.95%. What is your take home pay?

Respuesta :

7.65+
5.95+
22= 35.6

Multiply 420$
35.6=
149.50$

Minus 149.50 from 420$
=270.48 will be your take home pay

Your take home pay is $270.48

Explanation

Your gross earnings per week is  $420

You pay social security taxes of 7.65%, federal taxes of 22% and state taxes of 5.95%

So, the amount of social security taxes [tex]=\$420*\frac{7.65}{100}= \$32.13[/tex]

the amount of federal taxes [tex]=\$420*\frac{22}{100}= \$92.40[/tex]

and the amount of state taxes [tex]=\$420*\frac{5.95}{100}= \$24.99[/tex]

Thus, the total amount of tax deducted from the gross earnings [tex]=(\$32.13+\$92.40+\$24.99)=\$149.52[/tex]

So, your take home pay will be:  [tex](\$420-\$149.52)= \$270.48[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico