Distance Keith ran = 26 miles
Time it took
= 3 hours 2 minutes = [(3 * 60) + 2] minutes = (180 + 2) minutes = 182 minutes
Hence,
Speed (Rate) = [tex] \frac{Distance}{Time} = \frac{26}{182} = \frac{13}{91} = \frac{1}{7} [/tex] miles per minute
Hence,
Time taken to complete 1 mile
= [tex] \frac{Distance}{Speed} = \frac{1}{ \frac{1}{7} } = 1 * \frac{7}{1} [/tex]
= 7 minutes
Hence, the answer is B.