The amount earned by Pete will be equal to $30.
The amount received by an employee by giving the service or work to any frim will be termed as the income.
From the question we know that Pete Rose $180 per day to work. Pete became ill and went home early after 1/6 of a day.
So the amount earned by Pete will be:-
Amount = 180 x 1/6 =180/6==$30
Hence the amount earned by Pete will be equal to $30.
To know more about income follow
https://brainly.com/question/25895372
#SPJ2