sammy0619
sammy0619 sammy0619
  • 28-08-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost 0.75 for 3 pounds find the unit rate in dollars per pound

Respuesta :

coolstick
coolstick coolstick
  • 28-08-2017
Alright, so here, we can simply divide 0.75/3=0.25 due to that we need to find  that we need to find the unit rate of each pound, and we have 3, so we need to divide by 3
Answer Link

Otras preguntas

which nation emerged as a leading world power after world war 1
The invasion of the Mongols was significant. How did it lead to the advancement of the Ottomans and Safavids? They brought with them horses, which were used for
In plants, the purpose of auxins is to
your neigbor pays you $17 for every 2 hours you work. you work for 8 hours on saturday. how much does your neighbor owe you
Number 6: Which is closer to 0.0009999? 0, 1/2, or 1?
Each tray has 5 colors, one color is purple, what fraction of the colors in 20 trays is purple
Jenn is preparing brown rice.she needs 1 1/2 cups of brown rice and 2 cups of water.jenn has only 1/8 cups measuring cups.how many 1/8 cups each of rice and wat
Barb is making a bead necklace she strings one white bead and then three blue beads then one White bead and so on write the numbers for the first eight beads
Why was slavery important In Athens?
The original source of ALL energy for living organisms is ___________, while the most direct, useable source of energy to be used by organisms is __________. A)