The quantity t1/2=τ ln 2 is called the half-life of an exponential decay, where τ=RC is the time constant in an RC circuit. The current in a discharging RC circuit drops by half whenever t increases by t1/2. For a circuit with R=2.0 kΩ and C=2.0 μF, if the current is 6.0 mA at t=5.0 ms, at what time (in ms) will the current be 3.0 mA?