Density for Cu: 8.96
g/ml
Density for Ag: 10.5g/ml
First set up an
equation: mass = density * volume
8.96 * x + 10.5* (10.12 - x) = 105.0
The density of the Cu (8.96) times x (the amount of copper)
added to the density of Ag (10.5) times voume of silver (10.12 - the amount of
copper) should equal the total weight.
Solving for x:
x = 0.818 mL
So
mass of copper = 8.96 * .818 = 7.33
mass percent of copper = 7.33/105 * 100% = 6.98%