Answer:
Ay, here the answer, help anytime
Step-by-step explanation:
If a birthday party of 12 kids each buys a box of candy and a soda but does not go to see a movie, the movie theater will make money only from the candy and soda sales.
Given the prices:
Candy: $3.75
Soda: $4.00
We can calculate the total revenue generated from candy and soda sales for each child:
Total revenue per child = Price of candy + Price of soda
Total revenue per child = $3.75 + $4.00 = $7.75
Since there are 12 kids in the birthday party, the movie theater's total revenue will be:
Total revenue for 12 kids = Total revenue per child * Number of kids
Total revenue for 12 kids = $7.75 * 12 = $93.00
Therefore, the movie theater will make $93.00 if a birthday party of 12 kids each buys a box of candy and a soda but does not go to see a movie.