KingoftheJungle2397 KingoftheJungle2397
  • 19-02-2024
  • Mathematics
contestada

Which rate is the better value: 3 kg of charcoal for $7.95 or 5 kg of charcoal for $12.50?
a) $7.95 per kg.
b) $2.65 per kg.
c) $2.50 per kg.
d) $2.10 per kg.

Respuesta :

Otras preguntas

Part C For a 180° rotation about the origin, write the coordinates of each point in the table.
What does the 2 represent in 2/4
2. Why did the two-party system form?
You are on an Infinadeck, which is an omnidirectional treadmill meant to keep you in the same position, even when you begin to move. You begin to walk with a sp
If a= (b 0.4c)/d what does c equal?
A-2 Ad’s most recent income statement shows that net income was $42,000, depreciation was $100,000, and taxes were $28,000. What was A-2 Ad’s net cash flow?
please help with these
In at least one well-developed paragraph, explain how many sneakers and video games are produced at each of the five points on the graph. Then in at least one a
Steps 1. Choose a visual, text, or other media item that is political in nature. This List provides some examples of media items and guidance on where to locate
Which living expense would most likely be considered nonessential on a household budget? A. Weekly groceries B. Rent payment C. Concert tickets D. Gas for a car
ACCESS MORE