this problem is hard can you help me. toilet paper is sold in case of 36 for$14.99. what is the price per roll (unit rate)

Respuesta :

 

Let a  for the price per roll.

Let be the 1 case of the toilet paper is equal to 36 roll.

Given number: 1 case = 36 roll

                                 $14.99

Problem Ask: What is price per roll ?

Solution: a=$14.99/36

                   a =0.41638

So, the price per roll of the toilet paper is $ 0.41638  .

ACCESS MORE