Respuesta :
$6.50 / 3
that's what I would do
let me know if I helped by giving me brainlest answer
that's what I would do
let me know if I helped by giving me brainlest answer
Well one way is you take $6.60 and divide it by 6 since you want to find out how much it would cost for one eraser. So after you divide $6.60 and 6 you should get 1.10. Then multiply that by three because you want to find out how much is for three and that should give you $3.30. The equation for way one is: (6.60 divide 6) times 3. Way two: There are 6 erasers right? 6 divide by three is 2 so you take 6.60 divide it by two. Way two is a little bit more complicated but u still get the same answer. Equation for way 2: 6 divide by 3= ? So then take ? times 3! Hope I helped!!