Respuesta :
Answer:
616 mm²
Step-by-step explanation:
The formula for the area of a circle is:
[tex]\boxed{\begin{array}{l}\underline{\textsf{Area of a circle}}\\\\A=\pi r^2\\\\\textsf{where:}\\\phantom{ww}\bullet\; \textsf{$A$ is the area.}\\ \phantom{ww}\bullet\;\textsf{$r$ is the radius.}\end{array}}[/tex]
In this case:
[tex]r = 14\;\sf mm[/tex]
[tex]\pi=\dfrac{22}{7}[/tex]
Substitute the given values into the formula for area and solve for A:
[tex]A=\dfrac{22}{7} \times 14^2[/tex]
[tex]A=\dfrac{22}{7} \times 196[/tex]
[tex]A=\dfrac{22\times 196}{7}[/tex]
[tex]A=\dfrac{4312}{7}[/tex]
[tex]A=616\; \sf mm^2[/tex]
Therefore, the area of a circle with a radius of 14 mm is:
[tex]\Large\boxed{\boxed{\textsf{Area}=616\; \sf mm^2}}[/tex]