joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Can Someone please help me I don’t understand
The important point(s) to remember while estimating the cash flows of a project Group of answer choices is that only cash flow is relevant are cash flow is rele
explain and derive the equation for capillary action in the phenomenon of surface tension​
Three coins are tossed. Find the probability that two land on heads.​
Here is a graph of the relationship between the number of quarters and the number of dimes when there are a total of 17 coins.1. What does Point A represent?2.
What is the relationship between Chief Joseph’s refusal to accept the Christian faith and his death?
PLS HELP ITS DUE TODAY ( giving BRAINLIEST)
Both the U.S. Congress and the Georgia General Assembly are bicameral. This means that each of these legislative bodies has ___ parts. Group of answer choices
This is similar to the last problem, except that the first number on a line is an ID number that identifies an account. The same ID number may appear on any num
LOOK AT THE PICTURE Please help I’m on a test will mark brainliest!