Answer: A.
Explanation:
Toy Train P mass = 0.50kg
V = 3.0 m/s
Toy train Q mass = 1.0kg
Initial Momentum = Mass of P x Velocity of P + Mass of Q x Velocity of Q
= 0.50 kg x 3.0 m/s + 1.0 kg x 0 m/s
= 1.5 kg m/s
Final Velocity = Total Momentum / Total Mass
= 1.5 kg m/s / 1.5 kg
= 1.0 m/s
A 1.0m/s in the same direction as P was traveling originally