A bus takes 195min to travel a distance of (2x+30)km at an average speed of (x-20)km/hr.calculate the actual distance traveled . Give your answer in km

Respuesta :

Answer:

actual distance travelled = 182 Km

Step-by-step explanation:

using the relationship between distance (D), average speed (s) and time (T)

D = ST

time must be in hours

So 195 min has to be converted to hours.

using the conversion

• 60 min = 1 hour , then

195 min = 195 ÷ 60 = 3.25 hours

Then by substituting into the relationship given above

2x + 30 = 3.25(x - 20) ← distribute parenthesis

2x + 30 = 3.25x - 65 ( subtract 2x from both sides )

30 = 1.25x - 65 ( add 65 to both sides )

95 = 1.25x ( divide both sides by 1.25 )

76 = x

Then

distance travelled = 2x + 30 = 2(76) + 30 = 152 + 30 = 182 Km

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico