Respuesta :

Answer:

To find out how much water the pipe fills in 3 hours, we can use the concept of proportionality.

Let "W" be the amount of water the pipe fills in 3 hours.

The rate of filling the water tank is constant, so we can set up a proportion based on the time and capacity:

4 hours (time) : 7,500 I (capacity) :: 3 hours (time) : W (amount of water filled)

Using the cross-multiplication method, we can solve for W:

4 * W = 3 * 7,500

4W = 22,500

Now, divide by 4 to get the value of W:

W = 22,500 / 4

W = 5,625 I

So, the pipe fills 5,625 liters of water in 3 hours.

Step-by-step explanation:

follow for moree✨

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico