litzymejia2004 litzymejia2004
  • 29-07-2017
  • Mathematics
contestada

At a snack shop, Julie bought 1/3 of a pound of jelly beans for three quarters. What is the unit price of jelly beans at the snack shop?

Respuesta :

antonate antonate
  • 29-07-2017
9 quarters or $2.25 because if 1/3 of a pound is 3 quarters then 1 pound is 9 quarters because you have to multiply both of them by three.
Answer Link

Otras preguntas

The function f(x)=12000(0.8)/\xRepresents the possible elk population of a national park X years form now. What is the current population of elk at the park
What is the idea that filters protect against the health effects from nicotine use is widely viewed as? A) theory B)opinion C)myth
What is the solution to the inequality below ?
Is one side of a rectangular fish tank best represented by a point, line, plane, or ray? A. line B. point C. ray D. plane Please select the best answer from th
A survey is a study in which A.an experimental group is given a placebo. B.a researcher asks one person many questions. C.people in a sample are all asked the s
Scientist believe the earths core is around 6000°C where does this heat come from
‼️‼️need help please
A funeral is often considered to be a __________ affair. scrutinized symbolic solemn none of the above
___________ is the second most common drug found in the bodies of collision victims. a. cocaineb. heroinc. marijuanad. lsd
Which of these is a good example of secular medieval art? A) The illuminated manuscripts B) The murals at San Vitale in Ravenna C) The mosaic art in St Mark's B