Answer : t = 0.17 sec
Explanation :
It is given that :
length of a bill is, [tex]l=16\ cm=0.16\ m[/tex]
from second equation of motion:
[tex]s=ut+\dfrac{1}{2}at^2[/tex]
Where u is the initial velocity
Here, [tex]u=0[/tex]
[tex]s=\dfrac{1}{2}at^2[/tex]
[tex]t=\sqrt{\dfrac{2s}{g}}[/tex]
[tex]t=\sqrt{\dfrac{2\times 0.16\ m}{9.8\ m/s^2}}[/tex]
[tex]t=\sqrt{\dfrac{0.3}{9.8}}[/tex]
[tex]t=0.17\ s[/tex]
0.17 s it will take for the bill to fall beyond her grasp