leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Our country's armed forces are an example of which role of government? Responses reallocation of income reallocation of income source of public good source of p
The physical appearance that results from the genotype of an individual.
Identify this phrase of mitosis
Aqueous hydrochloric acid (HCl) reacts with solid sodium hydroxide (NaOH) to produce aqueous sodium chloride (NaCl) and liquid water ( H 2 O) . What is the theo
Which of the following transitional words or phrases should not be used to summarize?a. Briefly.b. Overall.c. Summing up.d. On the other hand
Temperature measures the average kinetic energy per molecule
How many grams make up 15.4 liters of hydrogen gas at STP?
Alva is a full-time nonexempt salaried employee who earns $910.00 per biweekly pay period. She is single with no dependents and has not indicated checkbox withh
list three farming practices that help prevent pests in crop production
What is the first step in the goal-setting process? Finding a friend to help you stay on track. Setting a long-term goal Identifying barriers to exercise Bu