someone3 someone3
  • 29-04-2015
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of
400 grams of the flour?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-04-2015
The answer is $2.40. You get this by first converting grams into kilograms. So you get 0.4 as kilogram and finally you multiply by $6 so you get $2.40
Hope that helps :)

Answer Link

Otras preguntas

4,6,10,12,10,9,365,40,37,8 find mean median mode mid range
how to write 55% of n as an expression
Which of the following aspects of popular culture can be studied from a postmodernist perspective? a. television b. music video c. pop music d. fashion e.
french fries are not orginally from france is whtat type of clause
the necessary and proper clause,giving the federal government authority to create laws and organization outside of the us constitution was created from this su
Which of the following is a feature of capitalism? (Select the best answer.) A high level of government control Competition between businesses Discouraging s
Which of the following is not an example of a question a reader might ask in order to connect with the character and plot? a. how would i feel if that were to
What did the aztecs create??
Find A and B if sin2xcos3x = A sin 5x + B sin x
Dan Miller bought a new Toyota truck for $28,000. Dan made a down payment of $6,000 and paid $390 monthly for 70 months. What is the total finance charge?