contestada

deb bought a pair of shoes for $60 and 6 pairs of socks. The total before tax was $78. How much did the socks cost?

Respuesta :

Let x be the price for one pair of socks:
 60 + 6x = 78
60 + 6x - 78 = 78 - 78
6x-18 = 0
6x = 18 and x = $3 (cost of 1 pair) and for the 6 pairs he paid $18

Answer: Cost 6 pairs of socks = $18 and the cost of one pair of socks = $3.

Step-by-step explanation:

Given : Deb bought a pair of shoes for $60 and 6 pairs of socks.

The total before tax was $78.

Now, after subtracting cost of shoes from the total price paid , we get the cost of 6 pairs of socks.

Cost of 6 pairs of socks = $78-$60 = $18

Then , the cost of 1 pair = [tex]\dfrac{18}{6}=\$\ 3[/tex]

Therefore, the cost of one pair of socks = $3.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico