Respuesta :

To determine which particle is equal to 6.02x10^23 particles, we first convert mass into moles by using the molar masses of the substances. Then, we determine which one would be equal to 1 mol since 6.02x10^23 particles is equal to 1 mol.

12.01 g carbon (C) ( 1 mol / 12.01 g ) = 1 mol
44.08 g of silicon dioxide (SiO2)  ( 1 mol / 
60.08 g ) = 0.73 mol
16 g of ozone (O3) ( 1 mol / 48 g) = 0.33 mol
16.04 g of carbon tetrahydride (CH4) ( 1 mol / 16.05 g ) = 0.999 mol 

Therefore, it is 12.01 g C and 16.04 g CH4 that is equal to 6.02x10^23 particles.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico