Respuesta :
If it starts at rest the initial velocity is 0.
For an acceleration, a, and time, t, the velocity is v=at. Since at t=4, v=7, then a=7/4=1.75m/s^2
For an acceleration, a, and time, t, the velocity is v=at. Since at t=4, v=7, then a=7/4=1.75m/s^2
The initial velocity of the ball is zero while the acceleration of the ball [tex]\bold {1.75\ m/s^2}[/tex].
Acceleration:
It is defined as rate of change in velocity, either speed or direction of the object.
[tex]\bold {a = \dfrac vt}[/tex]
Where,
a - acceleration
v - velocity = 7 m/s
t - time = 4 s
Thus,
[tex]\bold { a=\dfrac 74}\\\\\bold {a =1.75\ m/s^2}[/tex]
Since, the ball starts at rest. Hence, the initial velocity is 0.
Therefore, the initial velocity of the ball is zero while the acceleration of the ball [tex]\bold {1.75\ m/s^2}[/tex].
To know more about Acceleration,
https://brainly.com/question/2437624