Find the surface area of a sphere with a radius of 5 cm. Approximate pi as 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.

Respuesta :

5^2*3.14*4=314, because the formula is 4pi*radius^2.

Answer:

the surface area of a sphere with a radius of 5 cm is 314 cm^2

Step-by-step explanation:

the surface area of a sphere with a radius of 5 cm

Surface area of a sphere formula = [tex]4\pi r^2[/tex]

where 'r' is the radius of the sphere

r= 5cm

Surface area of a sphere = [tex]4\pi (5)^2[/tex]

The value of pi = 3.14

Surface area of a sphere =4*3.14 * 25 = 314

the surface area of a sphere with a radius of 5 cm is 314 cm^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS