The circle shown below has a diameter of 22 centimeters. What is the approximate area of the shaded sector?
A) 317 cm2
B) 602 cm2
C) 301 cm2
D) 1204 cm2

The circle shown below has a diameter of 22 centimeters What is the approximate area of the shaded sector A 317 cm2 B 602 cm2 C 301 cm2 D 1204 cm2 class=

Respuesta :

The answer is c :)))

The area of a shaded sector is 301 cm². Therefore, option C is the correct answer.

Given that, θ=285° and radius=11 cm.

We need to find the area of a shaded sector.

What is the formula to find the area of a sector?

Area of a Sector of Circle = (θ/360º) × πr², where,

θ is the angle subtended at the centre, given in degrees.

r is the radius of the circle.

Now, 285/360×3.14×11²=300.785

300.785≈301 cm²

The area of a shaded sector is 301 cm². Therefore, option C is the correct answer.

To learn more about the area of a shaded sector visit:

https://brainly.com/question/14129901.

#SPJ5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico