Respuesta :
For a box with x chocolates, the cost of packaging is C(x) = x^2 and the
weight is W(x) = x + 2. Thus the cost per unit weight is C(x) / W(x) = x^2 / (x + 2)
weight is W(x) = x + 2. Thus the cost per unit weight is C(x) / W(x) = x^2 / (x + 2)
Answer:
[tex]\frac{x^2}{x+2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given,
The cost of packing a box of chocolates = [tex]x^2[/tex]
Where, x represents the number of chocolate in a box.
Also, the weight of a box of chocolates = (x+2) unit.
Thus,
[tex]\text{The cost of packaging per weight unit}=\frac{\text{The cost of packing a box of chocolates}}{\text{the weight of a chocolate box}}[/tex]
[tex]=\frac{x^2}{x+2}[/tex]
Where, x ≥ 3.