Respuesta :
Na₂S(aq) + Cd(NO₃)₂(aq) = CdS(s) + 2NaNO₃(aq)
v=25.00 mL
c=0.0100 mmol/mL
M(Na₂S)=78.046 mg/mmol
n(Na₂S)=n{Cd(NO₃)₂}=cv
m(Na₂S)=M(Na₂S)n(Na₂S)=M(Na₂S)cv
m(Na₂S)=78.046*0.0100*25.00≈19.5 mg
v=25.00 mL
c=0.0100 mmol/mL
M(Na₂S)=78.046 mg/mmol
n(Na₂S)=n{Cd(NO₃)₂}=cv
m(Na₂S)=M(Na₂S)n(Na₂S)=M(Na₂S)cv
m(Na₂S)=78.046*0.0100*25.00≈19.5 mg
Answer: The mass of sodium sulfide needed is 195000 mg.
Explanation:
To calculate the moles of cadmium nitrate, we use the equation:
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution (in L)}}[/tex]
Molarity of cadmium nitrate = 0.0100 M
Volume of cadmium nitrate = 25.0 mL = 0.025 L (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:
[tex]0.0100mol/L=\frac{\text{Moles of cadmium nitrate}}{0.025L}\\\\\text{Moles of cadmium nitrate}=2.5\times 10^{-4}mol[/tex]
The chemical reaction of cadmium nitrate with sodium sulfide, the equation follows:
[tex]Cd(NO_3)_2+Na_2S\rightarrow CdS+2NaNO_3[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of cadmium nitrate reacts with 1 mole of sodium sulfide.
So, [tex]2.5\times 10^{-4}mol[/tex] of cadmium nitrate will react with = [tex]\frac{1}{1}\times 2.5\times 10^{-4}=2.5\times 10^{-4}mol[/tex] of sodium sulfide.
- To calculate the mass of sodium sulfide, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]
Moles of sodium sulfide = [tex]2.5\times 10^{-4}mol[/tex]
Molar mass of sodium sulfide = 78 g/mol
Putting values in above equation, we get:
[tex]2.5\times 10^{-4}mol=\frac{\text{Mass of sodium sulfide}}{78g/mol}\\\\\text{Mass of sodium sulfide}=195g[/tex]
Now, converting this mass into milligrams, we use the conversion factor:
1 g = 1000 mg
So, [tex]195g=195\times 1000=195000mg[/tex]
Hence, the mass of sodium sulfide needed is 195000 mg.