Explanation:
Distance covered by the person, d = 3.8 miles = 6.11 km
Time taken, t = 25 min = 0.416 hours
We need to find the average rate in kilometre per hour. It can be calculated as :
[tex]v=\dfrac{d}{t}[/tex]
[tex]v=\dfrac{6.11\ km}{0.416\ hr}[/tex]
v = 14.68 km/hr
So, the average rate of the person is 14.68 km/hr. Hence, this is the required solution.