By titration it is found that 68.5 ml of 0.154 m naoh(aq) is needed to neutralize 25.0 ml of hcl(aq). calculate the concentration of the hcl solution.

Respuesta :

The concentration of the HCl solution : 0.421 m

Further explanation

Titration is a procedure for determining the concentration of a solution by reacting with another solution which is known to be concentrated (usually a standard solution). Determination of the endpoint/equivalence point of the reaction can use indicators according to the appropriate pH range

Titrations can be distinguished including acid-base titration, depositional titration, and redox titration. An acid-base titration is the principle of neutralization of acids and bases is used.

An acid-base titration there will be a change in the pH of the solution.

From this pH change a Titration Curve can be made which is a function of acid / base volume and pH of the solution

Acid-base titration formula

Ma. Va. na = Mb. Vb. nb

Ma, Mb = acid base concentration

Va, Vb = acid base volume

na, nb = acid base valence

Neutralization Reaction :

NaOH + HCl ⇒ NaCl + H₂O

68.5 ml of 0.154 m NaOH

25.0 ml of HCl

Acid-base titration formula

Ma. Va. na = Mb. Vb. nb  

a = NaOH, b = HCl(both have valence 1)

0.154 m . 68.5.1 = Mb . 25 . 1

[tex]\rm Mb=\dfrac{0.154\times 68.5}{25}\\\\Mb=\boxed{\bold{0.421\:m}}[/tex]

Learn more

the best tool to find the volume of that she needs to neutralize the acid

https://brainly.com/question/1538449

Determine the endpoint of the titration.

https://brainly.com/question/11855003

acid-base

https://brainly.com/question/2860255

Identify the acids and the bases

https://brainly.com/question/12308171

endpoint titration

https://brainly.com/question/1306155

The concentration of 25 mL of HCl solution needed to neutralize 68.5 mL of 0.154 M NaOH is 0.422 M

We'll begin by calculating the number of mole of NaOH in the solution. This can be obtained as follow:

Volume of NaOH = 68.5 mL = 68.5 / 1000 = 0.0685 L

Molarity of NaOH = 0.154 M

Mole of NaOH =?

Mole = Molarity × Volume

Mole of NaOH = 0.154 × 0.0685

Mole of NaOH = 0.010549 mole

Next, we shall determine the number of mole of HCl needed to react with 0.010549 mole of NaOH. This can be obtained as follow:

NaOH + HCl ⇒ NaCl + H₂O

From the balanced equation above,

1 mole of NaOH reacted with 1 mole of HCl.

Therefore,

0.010549 mole of NaOH will also react with 0.010549 mole of HCl.

Finally, we shall determine concentration of the HCl solution. This can be obtained as follow:

Volume of HCl = 25 mL = 25 / 1000 = 0.025 L

Mole of HCl = 0.010549 mole of HCl.

Molarity of HCl =?

Molarity = mole / Volume

Molarity of HCl = 0.010549 / 0.025

Molarity of HCl = 0.422 M

Therefore, the concentration of the HCl solution needed for the reaction is 0.422 M

Learn more: https://brainly.com/question/4306497

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico